Nabíjení

Oproti automobilům mají menší skútry z hlediska nabíjení jednu ohromnou výhodu - jejich baterie se dají nabíjet doma. U každého námi nabízeného modelu najdeš informaci, jestli má vyjímatelnou baterii. Pokud ji má, najdeš v balení nabíječku, pomocí které můžeš nabíjet vyjmuté baterie v domácím prostředí. Druhou možností je připojení nabíječky přímo ke skútru a nabíjení baterie v něm, např. na zahradě domu a nebo u veřejné nabíječky.

Nabíjení u domácích a veřejných nabíjecích stanic

Naprostá většina elektrických skútrů dnes nabízí jen možnost “pomalého” nabíjení zapojením dodané nabíječky do běžné domácí zásuvky, kterou najdeš i u některých veřejných dobíjecích stanic. Skútry většinou nemají žádné zabezpečení nabíječky nebo nabíjecího kabelu, při nabíjení na ulici by se ti tak mohlo stát, že ti nabíječku zapojenou do veřejné dobíjecí stanice někdo odcizí. Vyřešit se to dá zamčením nabíječky pod sedadlo a vystrčením koncovky, kterou zapojíš do zásuvky.

Pouze některé větší a výkonnější skútry a motorky nabídnou možnost připojení k wallboxu nebo veřejné nabíječce pomocí konektoru Typ-2 a využití rychlého nabíjení.

Vzhledem k tomu, že pomalejší nabíjení je šetrnější k bateriím, nedisponuje většina skútrů rychlým dobíjením a jsou tak určené spíše k dobíjení přes noc. U běžných skútrů očekávej dobu dobíjení většinou kolem 5-8 hodin.

Kapacita baterie a nabíjecí proud

Délka nabíjení baterie se odvíjí od její kapacity (kolik elektrické energie se do ní vejde) a od nabíjecího proudu nabíječky (jak rychle se baterie nabíjí). Pokud je např. kapacita baterie 24Ah (24 ampérhodin) a nabíječka nabíjí proudem 4A (4 ampéry), znamená to, že za hodinu nabije baterii energií 4Ah (4 ampérhodiny) a tím pádem plnou kapacitu baterie dobije za cca 6 hodin.

WhatsApp e-skoot Testovací jízda zdarma